Discgolf patří mezi bezpečnější sporty, jsou-li vrhači disků dostatečně opatrní.

Co by se mohlo stát?

Kinetická energie disku se pohybuje v hodnotách 25-60 joulů při výhozu. Není to dost na to, aby náraz do hlavy způsobil nějaký větší problém, ale je to dost na to, aby způsobil velkou bolest po nárazu do kostí (holeň, hlava) či ohrožení měkkých tkání – zejména oko, nos, ohryzek (je znám např. případ ztráty zraku v Californii, osobně jsem nalomil ženě nos, když jsme sbírali disky kolem koše a já jeden spontánně odhodil do koše z 8m).

Hlavními rizikovými faktory jsou podle mě, že

  • nikdo přesně netuší, kudy disk poletí (zažil jsem krev z nosu potom, co se disk odrazil od stromu a trefil paní, která nás sledovala a chránila se za jiným stromem),
  • disk letí na velkou vzdálenost (můžete trefit nic netušící pár při pikniku 150m od vás)
  • nejedná se o rozšířený sport, tudíž běžná veřejnost vlastně netuší, co jí čeká, kdy na ně mávnete z dálky, aby dávali pozor
  • ostrá hrana driveru a tvrdost disku dokážou koncentrovat předání kinetické energie do jednoho místa (kdo dostal ránu do holeně, tak tuší)

Jak hrát bezpečně?

Je potřeba před každým svým hodem analyzovat rizika.

  • Vidím nějaké lidi?
  • Vede někudy cestička, kde lidé chodí?
  • Vidím na všechny části fairway, kam plánuji házet?
  • Může se o něco disk odrazit?
  • Jak přesný jsem hráč?

Jaká jsou následná opatření?

  1. Kvůli bezpečnosti a plynulosti hry háže vždy hráč, který je nejvíce vzdálený od koše. Ostatní stojí vždy za ním a mimo jeho zorné pole.
  2. Pokud někam nevidím, pošlu spoluhrajícího hráče, aby šel spottovat místo, kam není vidět.
  3. Skupinu, která dohrává jamku, kam plánuji házet, nechám dokončit jamku.
  4. Pokud je ve směru, kam hážu, nějaká skupina discgolfistů, navážu s nimi komunikaci zvednutím disku. Pokud zvednou ruku, vím, že sledují hozený disk.
  5. Pokud je však ve směru kam hážu běžná veřejnost, nespoléhám na to, že vědí, jak disk létá. Osobně moc nepreferuji pokřikování z dálky ohledně upozornění na nebezpečí. Přátelská rada vždy vyznívá agresivněji a tak místo pochopení se někteří piknikáři spíše komunikaci zablokují. Proto raději dojdu osobně k ohrožené skupině, seznámím je s tím, co discgolf je, a požádám, zda se mohou přesunout. Pokud nesouhlasí, zůstanu u nich stát jako živý štít připraven chytat případné disky, které sem zabloudí.
  6. Když se i přes veškerou opatrnost stane, že hodíte disk směrem na lidi nebo do neočekávaného místa – řve se stejně jako v golfu z plných plic “Fóóór” [fore]. Každý, co to uslyší by se neměl snažit kouknout odkud to letí, ale jen krýt hlavu a citlivá místa.

Různá rychlost hraní

Při turnaji se musí dodržovat pořadí skupin, takže hrají-li před Vámi pomalejší hráči, nemůžete se s nimi domluvit a předběhnout je.

Jindy bylo by ale ohleduplné vnímat, zda třeba nejste právě vy pomalejší hráči a nebrzdíte skupiny za Vámi a zkusit svojí hru třeba nějak zefektivnit, aby se Vámi nekumulovaly skupiny.

Při tréninku je samozřejmě dovoleno vše. Proto se občas podívejte za sebe -jste-li 4-8členná skupina a za vámi jde dvojice – nabídněte jim, že je pustíte. Je to gentlemanské.

Stejně tak při tréninku puttování na koš se občas podívejte, zda na výhozišti nestojí hráč, co by si rád zkusil drive na koš.

Pojištění odpovědnost

Velkou výhodou členství v ČADG (500Kč ročně, 250 ročně pro Váš první rok) je pojištění odpovědnosti při hraní discgolfu. A to nejen v turnaji, ale i při tréninku. Přečtěte si smlouvu, podmínky pojištění a dodatek.

Pokud byste někomu způsobili úraz, vysklili okno ve skleníku nebo škrábli lak na autě – věřím, že by to pojištění pokrylo a celá komunikace s poškozeným by byla mnohem příjemnější.

Mám jen letmou informaci, že za rok 2020 se řešily dva případy pojištění odpovědnosti, ale nevím vůbec podrobnosti.