Chcete si zkusit discgolf?
Zde jsou 3 kroky, jak na to..

Najdi hřiště

V České republice už existuje více než 100 discgolfových hřišť. Zkus se podívat, které máš nejblíže. Seznam hřišť jsem dal nejen v mapovém zobrazení, ale v tabulce najdeš i mapky nebo odkazy na videa jiných hráčů.


Já nejraději hledám hřiště přímo v aplikaci udisc, ve které lze často najít i další zajímavé layouty (včetně jejich polohy na mapě).

Sežeň si disk

Létající talíře pro discgolf jsou jiné než ty, které běžně seženete v hračkárně. Rozdíl je například váze (discgolfové disky jsou těžší 135 – 180gramů), ale hlavně s nimi budete házet dál a přesněji. Existuje mnoho druhů disků, ale o tom se rozepíšu jindy.

Disk se dá často půjčit v okolí hřiště (kontakty bývají na informační ceduli nebo na internetu).

Nebo si disk můžete hned koupit. V ČR jsou tyto čtyři hlavní eshopy:

Jaký bych si koupil svůj první disk? Pravděpodobně nějaký nestabilní či rovný midrange – namátkou Alias, Mako, Fuse nebo Buzzz.

Seznam se s základními pravidly

Princip hry je podobný golfu. Každé hřiště má vícero jamek (6, 9, 12 nebo 18). Lepší výsledek je takový, když jste na dokončení všech jamek použili méně hodů.

Najděte si mapku hřiště pro snazší orientaci (na hřišti na informační ceduli, na internetu nebo v aplikaci udisc).
Každá jamka by měla mít u výhoziště svou vlastní informační ceduli, kde je zobrazena mapka jamky, vzdálenost a PAR jamky (orientační počet hodů, na které lze jamku zahrát). Na mapce najdete zvýrazněné i další omezení (povinné překážky nebo hranice OB – out of bounce).

První hod na každé jamce se začíná z výhoziště (nejčastěji umělý koberec). Každý další hod se provádí z místa, kde Vás disk dopadl. Pokud Vás jde více, vždy háže hráč, který má svůj disk od koše nejdále – kvůli bezpečnosti. Jamka je splněna ve chvíli, kdy disk skončí ve sbíracím koši nebo zůstane zavěšen v řetězech.
Počet hodů si zapisujte průběžně, abyste pak výsledky na konci kola mohli snadno sečíst a porovnat.

Složitější pravidla (mandatory, OB, 10m kruh) lze do hry zapojit až později, když se budete chtít věnovat discgolfu více.
Techniku také můžete na začátku hodit za hlavu a soustřeďte se pouze na zábavu s létajícími talíři.

Tak ať to lítá!

Pro zajímavost přikládám leták, který jsme dělali u nás v Lípě.

Jeden komentář

Napsat komentář