Používáte aktivně letecká čísla disků? Já ano. Pomáhá mi to s výběrem disku pro danou situaci při hře.

Zjistil jsem ale, že mi nevyhovuje popis 4 čísly (speed, glide, turn, speed), ale že by bylo super, kdyby výrobci dodávali podrobnější přehled, jak moc turnuje / fejduje disk pro celý rozsah rychlostí – nikolik k jeho definované “doporučené” rychlosti.

Graf 1. Hledání rovně lítajícího midrange (nikdy nekončící proces 😉 . Mám doma Mako3 (5, 5, 0, 0) a Alias (4, 4, -1, 1). Alias vykazuje rovnější charakteristiku (zejména při prudších hodech nebo proti větru – speedem 6-8). Kdežto Mako3 má při prudším hodu výrazný turn. Tady by letový graf pro vyšší speed pomohl velmi. Tedy Mako lze házet rovně jen pomaleji.

Graf 2. Graf by mohl lépe popisovat letové rozdíly pro různé váhy disků. Např. Boss (13, 5, -1, 3). Těžký 175g disk je těžké hodit tak, aby se dostal do turnu – týká se to hráčů, kteří dokážou disk hodit obrovskou rychlostí. Slabší hráči takové křivky mohou dosáhnout tím, že si koupí 140g verzi. Viz křivky v grafu.

Graf 3. Některé nestabilní disky mají sice podobná čísla, ale vůbec netušíme, jak dlouho bude probíhat fáze turnu nebo pro jaké rychlosti poletí disk rovně. Do grafu jsem dal mé subjektivní srovnání Wave (11, 5, -2, 2) a Valkyrie (9, 4, -2, 2). Wave turnuje jen ve velkých rychlostech a pak má překvapivě dlouhou fázi rovného letu a faduje až při konečné fázi letu. Kdežto valkyrie vykazuje mnohem plynulejší přechod mezi turnem a fadem.

Přikládám mé oblíbené odkazy na stránky, které se tímto tématem dost zabývají:
– https://www.marshallstreetdiscgolf.com/flightguide – rozdělení disků spíše podle osobních zkušeností, než podle čísel
– https://flightcharts.dgputtheads.com/ – porovnání letových vlastností disků – bohužel jen podle základních čísel
– http://www.inboundsdiscgolf.com/content/?page_id=573 – stránky popisující vliv na letové vlastnosti
– http://discpath.haxor.fi/ – skvělá vizualizace, kam by mohl dopadnout daný disk – porovnání nestabilního disku a stabilního disku jsem přiložil dole mezi obrázky – nestabilní každý dohodí dál, ale může ve větru přinést překvapení v nepřesnosti.

Poznámka závěrem

Disky nelze škatulkovat pouze čtyřmi čísly – na letové vlastnosti má vliv váha, materiálem, mechanickým poškozováním o stromy – nicméně jejich používání Vám dost pomůže při volbě disku – obzvlášť když si podle vlastní zkušenosti přečíslujete podle jejich reálného létání, ale o tom až někdy jindy.

Napsat komentář