Informace v tomto článku zahrnují pouze nejčastěji porušované pravidla discgolfu. Kompletní znění najdete v příručce PDGA – odkazuji se vždy na příslušný článek.

Odkud hážu další hod?

První hod vyhazujeme z výhoziště, ale odkud hážu druhý hod? Z tzv. místa hry (pravidlo 802.05).

Způsob, jak si mohu místo hry označit, je popsán v odstavci 802.06.

Co bývá špatně?

  1. Překlopení položeného disku
  2. Položení markeru dál od disku
  3. Položení markeru špatným směrem

Co je správně?

  1. Položení markeru těsně před disk
  2. Hra zpoza hozeného disku

Co dělat když je v cestě překážka?

Pokud se disk dostane někam, kde nelze zamarkerovat (pod autem, u kmene stromu, ředitelem vyjmenované místa – např. náhodná voda) nebo nelze bezpečně odehrát hod (u včelího hnízda, apod.) – pak hráč může beztrestně položit marker na spojnici disku o koše ve vzdálenějším směru.

Dříve pravidla umožňovaly hod odehrát z jiného místa ve vertikálním směru – viz. obrázek – disk se zakutálel pod betonový stůl – ale novinky v pravidlech už to neumožňují.

Podle pravidel 2021 – QA-OBS-1 – už by takhle hrát nešlo.

Co dělat u OB?

Pokud Vám disk zaletěl do OB (out-of-bounce = mimo hřiště) nebo se nalézá do 1m od hranice OB, pak lze marker položit kdekoliv na krátké metrové kolmici k hranici OB.

Žádný opěrný bod se v momentě výhozu disku nesmí dotýkat OB.

Jak u disku mohu stát (stance)?

Hlavní opěrný bod

Nohu, nebo jinou část těla, je pak potřeba opírat na plošce bezprostředně za markerem nebo diskem (velikost plošky je A4).

  • Vlevo jsou ukázky správného dotyku plošky
  • Vpravo jsou ukázky porušení pravidla

Pokud poruším jakékoliv z výše uvedených pravidel a některý z hráčů ve skupině zvolá “foot fault” – obrdžím trestný hod (hod ale neopakuji).

Vedlejší opěrný bod

Všechny další opěrné body (levá noha, ruka, koleno) musí být mimo “no touch zone” – tedy vně kružnice, kterou opisuje hrana markeru.

Není to kolmice k linii ke koši, ale kružnice (pravidla 802.07).

Když je v cestě mando

Velké zmatení nastává, když mezi hráčem a košem stojí povinnost (mando). Na obrázku jsem nakreslil, kde má ležet marker a jak mohou být vedlejší opěrné body – pravidla 802.07 a 804.2D.

Tedy jakmile spojnice disku a koše protíná linii povinnosti – stává se daná povinnost (mando) novým cílem pro markování a postoj.

Jeden komentář

Napsat komentář