Pojďme se zaměřit na další pravidlo v discgolfu. A tím jsou zakázané plochy – mimo hranice fairwaye – všemi označované jako OB (“oubí”):

  • Může to být plocha, odkud se nedá hrát (voda, cizí pozemek, čerstvě zasetá tráva)
  • nebo plochy, přes které nechceme, abych hráči hráli (cesty, kde chodí lidé, atd.)
  • nebo plochy, kde by bylo obtížné najít disk
  • nebo prostě zúžení hrací plochy tak, aby byla hra obtížnější a zajímavější.

Discgolfové pravidlo tedy je, že jakmile se disk zastaví a skončí v OB – dostávám tresný hod. Nyní je potřeba určitě, jak se to rozhoduje a kdo a odkud pokračuji v další hře.

Kdy je disk v OB?

Když začíná turnaj, vždy by měl hlavní organizátor všechny seznámit s hřištěm. Na meetingu se probírá konkrétní podoba hřiště – často zazní, jak jsou definované hranice OB – např. chodník a vše za ním je OB, obrubník je ještě safe (součást hřiště). Na turnajích se setkáte nejčastěji s provázky, které jsou definované jako součást OB.

Pokud se ani kousek disku nedotýká hrací plochy, je to OB (červené disky na obrázku). Přičtu si trestný hod a připravím si marker na další hod.

Odkud hrát dál?

Klíčové místo, kde můj disk vletěl do OB, nikoliv, kam doletěl. Z tohoto místa si určím metr dlouhou kolmou přímku. Kdekoliv na této přímce si můžu položit marker (obrázek vlevo). Musím však pamatovat, že v moment, kdy vypouštím disk z ruky, se nesmí žádná část mého těla dotýkat v OB (obrázek vpravo)

Pravidlo o umístění markeru až 1m od hranice OB platí i v případě, že jsem do OB nespadnul, ale jsem tak blízko, že bych neměl příjemný postoj. V tomto případě si mohu posunout marker až 1m od OB, ale bez přidání trestného hodu.

A nebo si může hráč zvolit úlevu (optional relief) potom, co skončil v OB. Řekněme například, že tam, kde vstoupil do OB má nějakou překážku, pak si může marker pro další hru umístit kdekoliv na spojnici koše a místa, kde v kročil do OB, ne však blíže, ale směrem dál od koše (viz obrázek).

Toto pravidlo lze vlastně aplikovat kdykoliv jakéhokoliv hodu během hry – posunout se po “linii hry” dozadu – nicméně takto “bez trestného hodu” je to pouze když skončím v OB.

Podobná ukázka, jak si výhodněji posunout disk po linii hry je zde:

Další speciální případy – Ostrovní jamka

Pokud je na hřišti definovaná ostrovní jamka – všechny plochy jsou OB, kromě té plochy, která je vyznačená kolem koše – platí příšnější pravidla na vyhodnocení OB. Zatímco u klasického OB by hráči stačilo přeletět nad platným územím, aby si mohl zamarkovat pozici, tam kde opustil fairway, u ostrovní jamky musí jít na drop zonu, pokud jeho disk nespočine uvnitř ostrova.

Z dropzony pak hráč háže tak dlouho, dokud jeho hod nestrvá na ostrově. Poté se ostrov hraje jako standardní OB.

Populární trojostrovní jamka na Las Vegas challenge. Každý ostrov má svojí drop zonu.
Další náročná ostrovní jamka ve Vesci.

Poslední speciální případ – Hazard

Někdy jamky obsahují další vyznačené plochy – hazard. Pokud hráči skončí disk uvnitř hazardu, přičítá si trestný hod, ale hraje z místa, kde disk dopadl. Narozdíl od OB se tedy neposouvá na hranici hazardu, ale hraje z místa.

Aby byl hráčův disk v hazardu, musí v něm zůstat celou svou plochou. Pokud by se maličký kousek disku dotýkal hrací plochy (fairway) – disk je safe.

Věřím, že jsem pokryl všechny situace, které mohou nastat. Kdyby ne, dejte mi vědět v komentářích.

Jeden komentář

Napsat komentář