Mimoto, že je discgolf zábava, je to i skvělý měřitelný sport, ve kterém se dá skvěle soutěžit.

Jak lze porovnávat hráče mezi sebou?

Turnaj

Nejčastějším způsobem soutěže je turnaj. Ten, kdo má po několika kolech méně hodů – vyhrál. Zde je ale nutné, aby se hráči sjeli na stejný turnaj.

Na portálu discgolfu – idiscgolf.cz – najdete v podstatě všechny turnaje v republice.

Ukázka live scoringu turnaje

Rating mezi hráči

Pokud chceme porovnávat hráče bez nutnosti toho, aby se viděli na jednom turnaji – lze jednoduše porovnávat jejich rating (PDGA.com, DGOLF.cz). Informace o výpočtu najdete v dedikovaném článku (výpočtu PDGA ratingu, výpočet DGOLF ratingu) – nicméně můžeme zjednodušeně říct, že rating je určen počtem hodů na turnaji. Rozdíl jednoho hodu přibližně odpovídá 7-12 ratingových bodů (záleží na tom, jak moc hřiště ukázalo rozdíly mezi hráči).

Aktuální ratingy hráčů PDGA

Aktuální rating všech PDGA hráčů najdete na stránkách PDGA.

Ke dni 8.2.2021 je aktivních PDGA hráčů 70 128. Na první rating (=první turnaj) stále čeká 18 042. Ratingy začínají už od 36 bodů. V tabulce je 4823 lepších hráčů než je můj aktuální rating. 🙂 Histogram je na obrázku.

10 nejlepších discgolfistů světa (5.2.2021)

Jakub Knápek je nyní na 235.místě na světovém žebříčku. Níže je histogram českých hráčů.

10 nejlepších českých discgolfistů (5.2.2021) * všimněte si, že Jakub Novotný (Nowik) nemá aktuálně zaplacené PDGA, a proto je jeho rating nezobrazený

Český rating dgolf.cz

Jakub Sýkora vytvořil perfektní alternativu k PDGA ratingu. Český rating najdete na stránkách Dgolf.cz. Jak ho lze získat? Je zcela zdarma. Vypočítá se každému registrovanému hráči na idiscgolf.cz, který se účastní jakéhokoliv turnaje SZDL, PDGL nebo UDGL.

Jaký je rozdíl mezi PDGA a DGOLF ratingem? V principu žádný. Vypočítává se podle toho, jak hráči v daném kole zahrají a jaký je jejich rating – podobný systém jako PDGA rating. Rating se ale i přesto může lišit. Zatímco PDGA turnaje obvykle bývají na větších a těžších hřištích, turnaje SZDL, PDGL a UDGL mají výrazně kratší jamky – takže na rating má mnohem větší vliv, jak moc dobře puttujete (já puttuju hrozně mám PDGA 950 a DGOLF 920 ;).

Hráčů s dgolf ratingem je přibližně 300. Nějaké další statistiky jsem vložil do extra článku.

Histogram rozdělení hráčů v českém ratingu

Rating proti hřišti

PDGA rating se počítá na základě výkonu jednotlivých hráčů. Discgolf Metrix rating (discgolfmetrix.com) je založen na ratingu hřiště a váš rating bude podle toho, jak jste “porazili hřiště”.

Tagy

Další oblíbenou disciplínou je boj o tagy. Viz speciální článek.

Jaké jsou další disciplíny?

  • Putting challenge – velmi častá zábava na turnajích je soutěž v puttování (obvykle do 10m od koše). Pokud chcete soutěžit skrze “rating” – tak doporučuji puttovat soutěže na discgolf coach.
  • CTP (closest to pin) je jedna z nejčastějších doprovodných soutěží na turnajích. Na vybrané jamce vyhraje ten, kdo prvním hodem z výhoziště skončil nejblíže tyčce držící koš.
  • Distance challenge – soutěž v hodu na vzdálenost. V tuto chvíli drží světový rekord David Wiggins Jr., když hodil 154 gram Boss na vzdálenost 338 M (nutno podotknout, že v opravdu větrných podmínkách). Kolik jsou běžné vzdálenosti v turnajích smrtelníků se někdy rozepíšu.

Tolik krátký úvod do soutěží. Více detailů jim bude věnováno v dalších článcích.

Jeden komentář

Napsat komentář