Způsob úchopu disku je v discgolfu klíčová věc. Bohužel se však nedá nikomu poradit, co je nejlepší způsob, protože je úchop zcela individuální věc, která je navázaná na techniku daného hráče a také na jeho konkrétní rozměry ruky.

Pojďme si ale ukázat, jaké jsou nejčastější gripy.

Backhand grips

Power grip

Nejčastější úchop disku. Pevný stisk za hranu, o kterou jsou opřená bříška prstů.

Klíčovým prvkem je palec, který určuje, jak pevný úchop člověk má – experimentujte s jeho pozicí a tlakem tak, aby se Vám disk “vytrhnul” z ruky v tém správný moment (skvělé vysvětlení od Dave Dunipace).

Osobně držím power grip bez malíčku, protože mám pocit, že se mi drží pohodlněji, a že tak generuji většší rotaci.

Fun grip

Druhou nejrozšířenější variantou úchopu je fun grip. Prsty jsou rozprostřené na po ploše disku proti palci. Používáme tento grip, když chci větší kontrolu na úhlem výhozu a vyšší rotaci disku (zejména u putterů, které se mi v mojí velkou rukou špatně drží v power gripu).

Další variantou fun gripu jsou prsty těsně u sebe.

Forehand grips

Power grip

Jeden z doporučovaných úchopů pro forehand je tento. Prostředníček natažený, ukazováček skrčený – oba opřené bříšky o vnitřní hranu disku.

Osobně jej používám jen na puttery, které se mi díky malé hraně drží špatně jiným gripem. Tento grip rozhodně generuje více rotace, ale na úkor přesnosti.

Stacked grip

Můj jednoznačně nejoblíbenější grip. Ve frisbee ultimate jsem používal tři prsty pod diskem, ale byl jsem přeučen na 2 a je to tak mnohem lepší – člověk má lepší kontrolu stisku.

Split grip

Split grip je odvozený od stacked gripu a hlavním rozdílem je ještě lepší kontrola úhlu výhozu na úkor pevnosti úchopu – vhodné tedy pro přesné příhozy.

Osobně přikládám hranu disku pouze ke kloubu (vlevo), nikoliv hluboko (vpravo), jak většina hráčů doporučuje. Mám poměrně mohutný kloub a disku se pak nechce odejít z prstů. 🙂

Puttovací grip

Puttování je ze všech technik snad nejvíce individuální záležitost. Na 10 lidí uvidíte 12 různých gripů. 🙂

Jsou hráči, kterým vyhovuje mít prst pod hranou disku a někdo zase preferuje mít bříško prstu na vnější hraně.

Experimentovat se dá I s polohou prstů pod diskem – osobně mám rád malíček na vnitřní hraně disku.

Takže doporučuji zkoušet různé varianty a testovat, jak se projeví na Vaší hře.
Další tipy gripů lze najít na discgolf mentor nebo v Dannyho videu.